Cztery ściany życia

 

 

Uwięzieni we własnych mieszkaniach są niektórzy ludzie. Mają wtedy bardzo mały świat. Wielkim zainteresowaniem obejmują przedmioty, które są w ich najbliższym otoczeniu. Jak leżą, to widzą łóżko i to wokół niego. W obrębie rąk muszą mieć pilot do telewizora, krzyżówki lub książki, telefon, jakieś picie. Jeżeli jest ktoś, kto taką osobę odwiedza, to dobrze. To bardzo dobrze.

Niektórych samotność wypycha z domu. I dobrze. Mają odwagę poszukać jeszcze czegoś dla siebie, bo na finiszu życia odkrywają swoje pasje. Zaczynają uczyć się języków, robić kwiaty z papieru, tańczyć zumbę i uczyć się, zasiadając w uczelnianych ławach. Czerpią radość z życia! Czują jego piękno, koloryt i wigor. Teraz czują się wolni, z wyboru albo z jakiegoś tam splotu zdarzeń.

Ale jestem zła, na tych którzy siedzą w ścianach swoich ograniczeń całe życie. Całe! Fizycznie czy psychicznie zawsze coś ich dzieli. Barykadami ustawiają sobie życie. „Nie zostanę tancerką, bo nie mam figury/możliwości ćwiczeń/urodziłam się w złym miejscu i czasie… (wybierz sobie odpowiedź)”. „Całe życie marzyłam o prowadzeniu restauracji, ale to za duże koszty/klienci są wymagający/trudno o dobrą lokalizację… (ponownie wybierz sobie odpowiedź)”. Dlaczego łatwiej jest z ciężarem niż z lekkością bytu? Słowa i myśli lekkie jak wiatr niech unoszą nasze spełnienie, niech kierują naszą drogą.

Bardzo mi sercu żal zatwardziałości niektórych, że potrafią przejść obojętnie obok tych, którzy wołają o pomoc. Sztywni jak garnitur, który noszą mijają tych, którzy spędzając większość życia w wózku inwalidzkim, stawiają raczej na wygodę. Także w sercu i umyśle, patrząc realnie i z wdzięcznością na każdy dzień. I nie wiem czy im się śniło, że słowa prośby i potrzeba wysłuchania ich będą potraktowane jak nieme wołanie niewygodnego świadka zdarzeń. W bardzo brutalnym świecie.

Postuluję o świat bez obojętności i nienawiści, o świat gdzie słowa znaczą więcej. O świat, w którym chce się żyć. Potwierdzam, że taki świat będę dla siebie tworzyć.

 

Dodaj komentarz